Krajowe wizyty studyjne – praktyczna nauka i wymiana doświadczeń
W ramach projektu zaplanowano 3 krajowe wyjazdy studyjne dla przedstawicieli zorganizowanych struktur studenckich (m.in. samorządów i organizacji studenckich), w których weźmie udział każdorazowo 5 osób. Koszty obejmują dojazd, noclegi oraz diety uczestników.
Cele wizyt studyjnych:
- Pozyskanie praktycznej wiedzy i umiejętności poprzez bezpośredni kontakt z ekspertami i organizacjami działającymi w obszarze dostępności.
- Obserwacja najlepszych praktyk i innowacyjnych rozwiązań stosowanych w różnych placówkach w Polsce.
- Testowanie rozwiązań w praktyce, co pozwoli uczestnikom na lepsze zrozumienie ich zastosowania w rzeczywistości akademickiej.
- Inspiracja do dalszego rozwoju działań projakościowych i proinkluzyjnych – również z perspektywą wdrażania ich po zakończeniu projektu (w okresie jego trwałości).
- Wzrost kompetencji i profesjonalizacji działań zorganizowanych struktur studenckich oraz rozwój standardów obsługi i wsparcia studentów z niepełnosprawnościami w skali krajowej.
Dobór miejsc wizyt:
Odwiedzane będą instytucje i organizacje, które:
- oferują kompleksowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami i ze specjalnymi potrzebami,
- stosują nowoczesne i skuteczne rozwiązania w zakresie inkluzji i dostępności,
- mogą być źródłem sprawdzonych, możliwych do adaptacji praktyk, inspirujących do wdrażania zmian na Uniwersytecie Śląskim.
- Wartość edukacyjna:
Wizyty studyjne stanowią niezastąpione narzędzie rozwoju kompetencji uczestników, wspierają budowanie partnerstw, służą standaryzacji usług w skali kraju i przyczyniają się do podnoszenia jakości działań Uczelni na rzecz dostępności.