Program mentorski to unikatowa w środowisku akademickim propozycja systemu działań, której celem jest wypracowanie modelu opieki mentora nad studentem ze specjalnymi potrzebami, szczególnie w aspekcie wsparcia jego rozwoju naukowego.
W ramach projektu DUO-Uniwersytet Śląski uczelnią dostępną, uniwersalną i otwartą, 60 pracowników uczelni będzie miało możliwość wypracować strategie wspierania studenta ze spektrum autyzmu, równocześnie uzyskując wsparcie w postacie superwizji, konsultacji i specjalistycznych szkoleń. Wiedza i doświadczenie uzyskane podczas realizacji programu zebrane zostaną w poradnik „Dobre praktyki dla Mentora”. Mamy nadzieję, że działania te będą swego rodzaju pilotażem, na podstawie którego opracowany zostanie system takiego wspierania studenta ze specjalnymi potrzebami, który umożliwi mu pełny rozwój naukowy poprzez wykorzystanie wsparcia pracownika – mentora, ale też nie będzie ograniczał samodzielności i autonomii studenta.
- pracowników naukowo-dydaktycznych
- pracowników dydaktycznych;
- którzy chcą wzmocnić swoje kompetencje w obszarze pracy z osobami z niepełnosprawnością.
Wiedzę specjalistyczną: w ramach projektu będziesz mógł wziąć udziału w działaniach wzmacniających Twoje kompetencje, takich jak:
1. Intensywny, wyjazdowy tydzień warsztatowy w okresie letnim (obligatoryjnie dla uczestników programu mentorskiego). Podczas tygodnia wyjazdowego uczestnicy programu wezmą udział w cyklu szkoleń integracyjnych, metodycznych, uświadamiających oraz wzmacniających kompetencje mentorskie.
2. Konsultacje specjalistyczne, poszerzające wiedzę o niepełnosprawnościach, skutecznych sposobach komunikowania się i wspierania studenta z niepełnosprawnością. Dostępni specjaliści między innymi: psycholodzy, neurolodzy i surdopedagodzy.
3. Szkolenia dodatkowe organizowane w czasie trwania projektu Szkolenia z zakresu pracy ze studentami z niepełnosprawnościami:
- Szkolenia z zakresu zaburzeń psychicznych, w tym zespołu Aspergera,
- Szkolenia z zakresu metod dydaktycznych w pracy ze studentami z niepełnosprawnymi,
- Szkolenia z zakresu otwartości, równości, zrozumienia,
- Szkolenia z zakresu uniwersalnych kompetencji społecznych,
- Indywidualne specjalistyczne warsztaty z zakresu Treningu umiejętności społecznych,
- Warsztaty zamknięte terenowe z zakresu postrzegania świata przez OzN ruchowymi i społecznymi
- Warsztaty zamknięte terenowe z zakresu doświadczania świata przez osoby niewidome
- 4. Udział w wizytach studyjnych zagranicznych zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych na uczelnie wiodące w zakresie udogodnień dla studentów z różnego typu niepełnosprawnościami.
2. Spotkanie informacyjne dla uczestników programu: luty 2021r.
3. Superwizje grupowe: semestr letni 2021r.
4. Szkolenia specjalistyczne i konsultacje specjalistyczne oraz wizyty studyjne: różne terminy przez cały czas trwania programu mentorskiego.
5. Intensywne warsztaty wyjazdowe: lipiec 2021r.
6. Mentoring sprawowany nad studentem/studentami z niepełnosprawnościami: rok akademicki 2020/2021
Harmonogramy kolejnych edycji programu będą udostępniane w późniejszym terminie.
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy serdecznie do kontaktu pod adresem duo@us.edu.pl