Zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnej odsłonie kampanii „Świadomy UŚ. Uniwersalność”. W ramach kampanii zaplanowano wykłady stacjonarne w auli im. Kazimierza Lepszego w Rektoracie UŚ oraz na platformie Zoom.
W programie wydarzenia zaplanowano następujące spotkania:
19.10.2022r. (stacjonarnie)
- godzina 11.20 – 12.35. Dr Grzegorz Gawron, „Projektowanie uniwersalne”
Dr Grzegorz Gawron - Doktor socjologii. Adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor i redaktor publikacji z zakresu koprodukcji usług publicznych, produktywności osób starszych, gerontologii społecznej, społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), społecznego zastosowania designu (Design for All, Universal Design).
Gościnny wykładowca: Kirikkale University (Turcja), Comenius University w Bratysławie (Słowacja), Abo Akademi University (Finlandia), Universidade do Porto (Portugalia).
Kierownik i uczestnik projektów badawczych oraz prelegent na konferencjach krajowych i międzynarodowych (m.in. w: Japonii, USA, Kanadzie, Brazylii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Włoszech).
Autor i konsultant regionalnych i lokalnych dokumentów strategicznych, głównie z zakresu polityki rozwojowej i społecznej. Ekspert Uniwersytetu Śląskiego ds. projektowania uniwersalnego (projekty: „DUO - Uniwersytet Śląski uczelnią dostępną, uniwersalną i otwartą” i „UNIWERS-US. Kadra Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dla projektowania uniwersalnego”). Ekspert Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w zakresie wdrażania programów krajowych (ASOS, Senior +). Konsultant ds. starzenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz członek międzynarodowego zespołu badawczego przy WHO - Centre for Health Development in Kobe.
- godzina 14.00 – 15.30. Dr inż. Przemysław Kudłacik, „Dostępność cyfrowa w praktyce”
dr inż. Przemysław Kudłacik jest pracownikiem Instytutu Informatyki UŚ. Jego zainteresowania naukowe związane są z różnymi technikami sztucznej inteligencji, szczególnie zbiorami rozmytymi oraz sztucznymi sieciami neuronowymi. Od kilkunastu lat współpracuje z Polskim Związkiem Niewidomych, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej w Chorzowie oraz Regionalną Fundacją Pomocy Niewidomym, wspierając te instytucje w zakresie technologii informatycznych.
20.10.2022r. (online na platformie Zoom)
- godzina 9.00 – 10.30. Lubomira Trojan, „Dlaczego dostępność jest ważna i co się pod nią kryje?”
Link: https://youtu.be/EDK5kyRbTTE
Lubomira Trojan – Antropolożka kultury, od kilkunastu lat związana z regionalnym centrum designu Zamek Cieszyn. Specjalizuje się w projektowaniu usług i projektowaniu społecznym, a także w procesach mających na celu łączenie metod projektowych z tradycją. Koordynatorka procesów projektowania usług dla firm i instytucji, prowadzi warsztaty i zajęcia z zakresu projektowania usług i projektowania włączającego. Jest pracownicą dydaktyczną Akademii WSB, gdzie przygotowuje również doktorat poświęcony zastosowaniu metody design thinking w zarządzaniu niematerialnym dziedzictwem kulturowym. Autorka ekspertyz, dokumentów strategicznych, opracowań, artykułów popularnych oraz naukowych poświęconych m.in. zarządzaniu designem, projektowaniu usług, dziedzictwu kulturowemu. Jest ekspertką Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w obszarze „Wzornictwo przemysłowe” i członkinią Śląskiej Rady Innowacji
- godzina 16.00 – 17.30 Pete Kercher, "Design for All: inclusion by design"
Link: https://youtu.be/TBrbwEY0uvA
Pete Kercher – autor artykułów w publikacjach politycznych, prawnych i projektowych, przewodniczący i prowadzący licznych konferencji, seminariów i sympozjów w całej Europie i na całym świecie, konsultant w zakresie projektowania strategicznego w wielu międzynarodowych projektach, wykładowca w szkołach i uniwersytetach w całej Europie, prowadzi warsztaty i kursy mistrzowskie w zakresie stosowania metod 'Design for All' [Design dla wszystkich] i projektowania strategicznego w kwestiach związanych z rozwojem społeczeństwa w zakresie kultury, dziedzictwa kulturowego i integracji. Od 2013 roku uczy Strategicznego Projektowania dla Dziedzictwa Kulturowego w Istituto Europeo di Design w Rzymie, a od niedawna we współpracy z Muzeum Narodowym w Rzymie, natomiast w 2020 roku zainicjował i od tego czasu prowadzi coroczną klasą mistrzowską w zakresie projektowania dla wszystkich w miejscach dziedzictwa kulturowego, która odbywa się we współpracy ze stowarzyszeniem +Cultura Accessibile w Pałacu Królewskim w Turynie. W 2016 i 2017 roku był współprzewodniczącym międzynarodowej konferencji Design for Inclusion [Projektowanie dla inkluzywności], odbywającej się corocznie w ramach konferencji AHFE Applied Human Factors and Ergonomics. Jest regularnym prelegentem na corocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym w Polsce, gdzie uczestniczył w dyskusji między innymi na temat inteligentnych miast, rozwoju miejskiego i ekonomii kultury, zarówno na poziomie krajowym we Włoszech, jak i z instytucjami europejskimi, po tym, jak w 2018 roku objął funkcję konsultanta strategicznego ds. projektowania programu Kowno 2022 - Europejska Stolica Kultury. Od 2020 roku jest członkiem społeczności wiedzy turyńskiego centrum kultury Cultural Welfare Centre. Proaktywnie działa na rzecz zwrócenia uwagi władz europejskich na owe synergiczne myślenie współpracując z DG Culture przy określaniu parametrów inkluzji dla Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.
Kampania „Świadomy UŚ” realizowana jest w ramach projektu „DUO – Uniwersytet Śląski uczelnią dostępną, uniwersalną i otwartą” (DUO) współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.