Obrazek jest przedstawiony w formie animowanej. Na pierwszym froncie widnieje napis  otwartość oraz cztery osoby które zajmują się różnymi rzeczami zwiazanymi z nauką. Na drugim planie widnieje mikroskop i fiolka

ŚWIADOMY UŚ. OTWARTOŚĆ

Serdecznie zapraszamy członków wspólnoty akademickiej do udziału w kampanii Świadomy UŚ. Otwartość. Celem działań realizowanych w ramach kampanii jest zwiększenie wiedzy studentów i pracowników uczelni o otwartości uczelni, oraz otwarcie dyskusji na temat tego, jak sprawiać by studiowanie było bardziej przyjazne dla różnych grup, w tym osób ze specjalnymi potrzebami. Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy ekspertów i praktyków, którzy podczas webinarów i wykładów będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach realizowanych w ramach kampanii!

Prowadzący:

Temple Grandin profesor na Colorado State University, autorka bestsellerów). Jako osoba z autyzmem, jest zaangażowana w popularyzację wiedzy o tym zaburzeniu. Na podstawie jej historii powstał film fabularny „Temple Grandin”, który otrzymał Złoty Glob, oraz liczne nominacje do innych nagród.

Izabela Sopalska- Rybak Założycielka i prezeska zarządu Fundacji Kulawa Warszawa. Trenerka, działaczka społeczna. Od 2012 roku działa w zakresie dostępności oraz edukacji na temat potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami w różnych obszarach. Prywatnie zawodniczka warszawskich klubów rugby na wózkach oraz szermierki na wózkach.

Krzysztof Wostal Pedagog, dziennikarz, wykładowca i edukator, ekspert ds. dostępności, przedsiębiorca. Jest jednym z założycieli Fundacji Transgresja, pomagającej osobom
z niepełnosprawnościami sensorycznymi przekraczać ograniczenia; oraz  bohaterem wydanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji publikacji pt. „Lista mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek
i Polaków z niepełnosprawnością”.

Anna Pyszkowska asystentka w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna w trakcie szkolenia. W pracy naukowej zajmuje się zagadnieniami z zakresu spektrum autyzmu, wykluczenia społecznego oraz wsparcia terapeutycznego osób zagrożonych stygmatyzacją i stresem mniejszościowym. W pracy psychoterapeutycznej między innymi współpracuje z osobami z zaburzeniami ze spektrum i ich rodzicami.

PROGRAM WYDARZEŃ

Program wydarzeń:

1. prof. Temple Grandin „Różne typy umysłów w rozwoju” – 5 października 2021 roku, godz. 18.00 (webinar); 15 października na Śląskim Festiwalu Nauki on-line retransmisja z napisami w języku polskim i angielskim.

Różne typy umysłów w rozwoju.

1. Izabela Sopalska- Rybak 10.10.2021r. godz. 13:05 – 13:45. Wystąpienie podczas 5. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Scena: Medycyna i Zdrowie

Temat wykładu: Jestem...

1. Krzysztof Wostal 10.10.2021r. godz. 17:10–17:50. Wystąpienie podczas 5. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Scena: Medycyna i Zdrowie

Życie w zachwycie – bez wzroku i słuchu. Głuchoniewidomy Krzysztof Wostal opowiada jak żyje, studiuje, pracuje, podróżuje.

1. Anna Pyszkowska 10.10.2021r. godz. 15:25–16:05. Wystąpienie podczas 5. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Scena: Medycyna i Zdrowie

Kobiety w spektrum autyzmu - fakty  i mity

Webinar będzie dostępny na oficjalnym kanale YT Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz FB Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski oraz język angielski.